A laparoszkópiás műtét mindenkinek más. A műtét függ a beavatkozás mértékétől, a hosszától, a sebésztől, az intézménytől, az ápoló személyzettől, hogy ki hogyan reagál a fájdalomra és számos más tényezőtől.
Minden ember különböző módon gyógyul. Ami egyikünkre igaz lehet az a másikra nem. Az egészségügyi személyzet arról tájékoztat, hogy a gyógyulás néhány napig tart, mégis sokan úgy tapasztalják, sokkal tovább, akár hetekig is.
Hogy könnyebb legyen eligazodni a várható laparoszkópiás műtéttel kapcsolatban, a következő információkat gyűjtötték össze a cikk írói:
AZ ELJÁRÁS:
A laparoszkópiát többnyire altatásban végzik. Kis bemetszést ejtenek a CO2 gázzal felfújt hason, így a belső szervek felemelkednek, és könnyebben áttekinthetővé válnak a műtétet végző orvos számára. A bemetszéseken több eszközt tudnak használni, ezek között van szonda, kamera, ami lehetővé teszi, hogy a teljes műtéti csapat figyelhesse a beavatkozás menetét.
Az orvos megvizsgálja a kismedencét és a benne található szerveket, nyilvánvaló és atípusos endometriózisos elváltozásokat keresve. Endometriózissal töltött cisztákat, hegesedést, összenövéseket. Az előzmények és a tünetek figyelembevételével keres egyéb elváltozásokat, miómát, daganatot a műtét folyamán. Egyéb beavatkozásokat is el lehet végezni közben, mint például a hysteroszkópia.
A laparoszkópia alkalmas mind a diagnózis felállítására, mind a kezelés elvégzésére. (A műtétet végző orvostól is nagymértékben függ, melyik lehetőséget alkalmazza)
A KÓRHÁZBAN TÖLTÖTT IDŐ:
Mentálisan arra készülhetünk, hogy pár napot bent kell tartózkodni, de ez is nagyban függ a beavatkozás mértékétől, hogy végeznek-e bélszakasz eltávolítást stb. Magyarországon 2-4 nap átlagosnak tekinthető.
FÉLELMEK
Szinte mindenki fél valamitől a műtéttel kapcsolatban. Az a legjobb, ha azonosítani tudja a félelmét, így arra figyelve több kérdést tehet fel orvosainak. Ha például félsz a fájdalomtól, kérdezz rá milyen lehetőségek vannak a csökkentésére.
MIT KELL VINNI A KÓRHÁZBA?
Érdemes kényelmes, laza, akár túlméretezett ruhát viselni. Érdemes vinni kispárnát, zoknit, papucsot, törülközőt, tisztálkodási szereket, testápolót, fürdőköpenyt.
Magyar viszonylatokban: evőeszköz, pohár, wc papír (akár nedves is), tisztasági és intimbetét, zsebkendő stb.
BÉLTISZTÍTÁS
Attól függően, hogy várható-e valamilyen beleket érintő beavatkozás vagy sem, a bél tisztítását kérheti az orvos. Ez nagyon változó, kinek milyen mértékben van erre szüksége. Az egyszerű beöntés és vagy a műtétet megelőzően már több napos hashajtás is elő lehet írva. Fontos megjegyezni, hogy ez nem egy hóbort az egészségügyi személyzet részéről, amit a betegek kínzására találtak ki, alapvető, lényeges egészségügyi kockázatoktól mentesülhet általa a páciens.
FÁJDALOM KÖZVETLEN A MŰTÉT UTÁN
Amikor az érzéstelenítés elmúlik, lehet fájdalom, fázhat a beteg, fájhat a torka a csövektől, amit használnak a műtét során. Mindenről érdemes tájékoztatni az egészségügyi személyzetet, így felírhatnak fájdalomcsillapítót, vagy szopogathatunk cukorkát a kellemetlen köhögési inger elkerülése érdekében.
SEGÍTSÉG A HAZAJUTÁSHOZ, lábadozási időszakhoz
Az ambuláns és az egyéb műtéthez is javasolt, hogy kérjen meg valakit, aki hazakíséri, és amennyiben lehetséges, az első napokban is legyen önnel valaki.
VÁLLFÁJDALOM
Az egyik leginkább zavarba ejtő dolog laparoszkópiát követő vállfájdalom. Ezt az okozza, hogy a CO2 gáz beszorul a rekeszizom közé. Idővel ez a fájdalom csökken. Javasolt minél többet mozogni, felkelni.
HÁNYINGER
Laparoszkópia után gyakran tapasztalnak hányingert a nők. Beszéljen orvosával vagy aneszteziológusával, hogy milyen lehetőségek vannak ennek enyhítésére. Egyes természetes gyógyszerek is hatásosak lehetnek, mint például a gyömbér tea, de mielőtt bármit alkalmazna, kérje ki szakember véleményét.
AZ ELSŐ KÉT HÉT A REGENERÁLÓDÁSÉ
Adjon magának időt az első napokban a regenerálódásra, a szervezetnek szüksége van a pihenésre, több alvásra. Kerülje az ülőfürdőt, a közösülést, az úszást. De az alvás mellett a folyamatos mozgás is fontos, fel kell kelni, így gyorsíthatjuk a talpraállást. (Magyarországon 4-6 hét az általános javaslat, kérdezzen rá orvosánál)
ÉRZELMEK TÁNCA
A műtét után gyakran előfordul, hogy érzelmi hullámvölgybe kerül valaki. Nem szokatlan, hogy gyakrabban sír, rémálmok gyötrik, vagy ideges, rémült. Ez hamar elmúlik, legyél megértő és gyengéd magaddal a fizikai és érzelmi felépülés alatt.
ZSIBBADÁS
A bemetszés helyén, ahol idegek is sérülhettek, gyakran a páciensek bizsergést, zsibbadást éreznek. Idővel, ahogy gyógyul a seb, ez is alábbhagy. Amennyiben zavaró tünetek jelennek meg a bemetszés helyén, pl.: csomó, duzzanat, bőrpír, forduljon orvosához!
LAZA RUHÁZAT
A műtétet követően a laza ruházat megfelelőbb viselet lehet, főleg deréktájon. A has és a sebek környéke érzékeny, duzzadt lehet.
AZ ELSŐ MENSTRUÁCIÓ A MŰTÉTET KÖVETŐEN
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az első menstruáció gyakran erősebb, fájdalmasabb, hosszabb, emiatt nem szabad kétségbe esni. A belső gyulladás sokkal tovább gyógyulhat, mint a külső. Azonban ha aggódsz a fájdalom mértéke, a vérzés mennyisége miatt, azonnal fordulj orvoshoz!
BESZÉLGESS MÁSOKKAL
A tapasztalatcsere nagyon előnyös lehet a gyógyulási folyamat szempontjából is. Értékes információkat kaphatsz a laparoszkópiát követően az Endometriózis Támogató Csoportban.
Ti mit tennétek hozzá?
A fordítás tájékoztató jellegű.
Forrás: http://endometriosis.org/…/laparoscopy-before-and-after-ti…/
Kommentek